Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/ddspoland/ddspoland.com/web/wp-content/themes/dds_theme_dev/single-lab.php on line 50

Jak wykorzystać lotnisko w marketingu?

2016-06-14

Bartłomiej Zaczkowski

Bartłomiej Zaczkowski

Project Manager

Jest to mój drugi wpis na firmowym blogu. Długo zastanawiałem się jak ugryźć temat i co będzie interesujące dla naszych czytelników. Wybór padł na możliwości, jakie osobom zajmującym się marketingiem oferuje lotnisko oraz co wyróżnia to miejsce (w tym wypadku gdańskie) pod względem reklamowym.


Wśród wielu możliwości marketingowych terminal lotniczy to miejsce, które na pewno warto wziąć pod uwagę, prowadząc działania reklamowe. Port Lotniczy oferuje możliwość zaistnienia w świadomości ponad 3,7 miliona pasażerów. Wśród nich właściciele firm, managerowie, uczestnicy międzynarodowych targów i konferencji – jednym słowem środowisko biznesowe – oraz podróżni poszukujący odpoczynku czy przygody. Warto dodać, że te dwa zbiory w pewnej części się ze sobą pokrywają.


W moim przekonaniu chodzi o czas… I uwagę… Wykorzystaj to!


Wejdźmy na chwilę w buty pasażera. Jest fajnie. Lecimy! Jako pasażerowie do odprawy stawiamy się na około godzinę przed wylotem, stajemy przy check’inie, czekamy. Następnie kontrola bezpieczeństwa, czekamy. Dalej kilkadziesiąt minut w strefie wolnocłowej przed przejściem na pokład samolotu, czekamy. Przylot, odbiór bagażu, czekamy. Podróż mija na czekaniu bez alternatyw. Wszystko ma swój porządek i czas. Jak na planie zdjęciowym – trzeba czekać. Stwarza to możliwości wyświetlenia reklamy pasażerom, którzy przebywają na terenie Portu w miejscach, gdzie spędzają czas, stoją, czekają, rozglądają się, z jednej strony nie specjalnie mając nic do „roboty”. Wiele spraw ich nie zajmuje, pewnie z chęcią zawiesiliby na czymś oko wtedy czas szybciej leci, czasami jest już zauważalny pewien poziom ekscytacji podróżą. A reklama wyświetla się obok, towarzysząc pasażerom podczas przemieszczania się po terminalu.

Pierwszymi ekranami, które widzi wylatujący pasażer, są 24 ekrany 55 cali zlokalizowane na słupach FIS (Flight Information System – informacje o przylotach/odlotach). Ekrany widoczne są od wejścia na terminal, podczas oczekiwania przy check’inie oraz w momencie przejścia przez hol główny do kontroli bezpieczeństwa. W hali głównej mamy również możliwość zamontowania dużych siatek reklamowych (odwrócony trójkąt równoramienny – wymiary: 14,8 m x 13,5 m~100 m2) – jest to reklama, której nie sposób nie zauważyć, będąc na terminalu. Pasażerów podczas kontroli bezpieczeństwa „odprowadzają” 3 ekrany 40 cali, kiedy pasażerowie czekają na przejście przez bramki, umieszczają elektronikę i metalowe przedmioty w kuwetach, obok wyświetlają się reklamy. Później pasażerów czeka już tylko oczekiwanie na przejście na pokład samolotu i kilkadziesiąt minut piekła-nudy w strefie wolnocłowej. Vis a vis wejścia do owej strefy znajdują się 2 ekrany 92 cali, które witają pasażerów podczas „wjazdu” schodami. W centralnym miejscu terminala, obok siedzisk i gate’ów, znajduje się duża ścianka z ekranów (138 cali) oraz po drugiej stronie ścianka 141 cali, złożona z 6 ekranów 40 cali w pionie, które towarzyszą pasażerom podczas kilkudziesięciu minut spędzanych w strefie bezcłowej. Ekrany oraz wyświetlające się na nich spoty reklamowe przyciągają uwagę pasażerów dynamicznym contentem. Jednocześnie oferując reklamę podaną w przyjemnej formie na nośnikach towarzyszących w strategicznych miejscach lotniska. Można również przyjemnie powitać przylatujących gości, a wylatującym życzyć przyjemnej podróży etc.


Pozostaje pytanie, w którym miejscu najlepiej reklamować się dla pasażerów z Twoim produktem/usługą i tu najlepszą odpowiedzią jest „To zależy”. Należałoby zastanowić się nad odpowiedziami na kilka kluczowych pytań: Jaki jest cel takich działań? Do kogo skierowana jest nasza reklama? Co będziemy pokazywać? W jakiej formie? Kiedy kampania miałaby być realizowana?


Odpowiedziami na powyższe pytania zajmiemy się przy okazji kolejnych wpisów, które będą się tutaj pojawiać. Już teraz zachęcam do odwiedzin i czytania.

Ten serwis używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację na wykorzystanie plików cookies.